Samoleceni.cz

 
Nákupní košík
Košík je prázdný

Celkové léky při rýmě a horečce

Skupina léků s tzv. sympatomimetickým účinkem má výrazný, ale pouze přechodný účinek na překrvení (kongesci) nosní sliznice a tím i na průchodnost nosních průduchů. Neovlivňují výrazněji dráždění nosní sliznice (svědění, pálení), vedou k zahuštění nosního sekretu a snižují tak množství nosního sekretu (ovlivňují tedy jeho kvantitu).

Celkové podávání sympatomimetik, mezi která patří pseudoefedrin nebo fenylefrinu, vede k poměrně dlouhodobému snížení překrvení nosní sliznice prakticky bez rizika jejího následného zduření. Z tohoto hlediska je déletrvající podávání celkových sympatomimetik bezpečnější než jejich aplikace ve formě nosních kapek nebo spreje. Podobný účinek na nosní sliznici mají i některá antihistaminika, jako např. feniramin nebo chlorfenamin, jejichž působení je dáno tzv. anticholinergním účinkem (vyvolávají sucho vústech, sucho v nose, někdy mohou vést k zácpě, vzácně mohou u citlivých osob vést až k potížím s močením).

Celková sympatomimetika i antihistaminikum chlorfenamin jsou určeny pouze pro dospělé a děti starší 12 let. Neužívají se nikdy samotné, ale vždy v kombinaci, obvykle s paracetamolem, ibuprofenem nebo kyselinou acetylsalicylovou, které působí proti bolestem a které zároveň snižují zvýšenou tělesnou teplotu.

Dlouhodobé podávání celkových sympatomimetik není doporučováno, protože může vést ke zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, tzv. suché rýmě a u citlivých osob mohou vést ke vzniku návyku. Není proto vhodné tyto léky podávat déle než jeden týden bez vědomí lékaře.

Případy, které je nutno konzultovat s lékařem:

  • opakované, pravidelné podávání nevede k vymizení obtíží do týdne,
  • zelený zákal (glaukom),
  • zvýšená funkce štítné žlázy,
  • závažná hypertenze,
  • těhotenství a období kojení,
  • bušení srdce a bolesti hlavy po aplikaci.

 

Celková sympatomimetika v kombinaci
 

 

fenylefrin/paracetamol

Charakteristika: Fenylefrin je sympatomimetikum, které uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tak usnadňuje dýchání (používá se také u některých onemocnění očí, např. při únavě a překrvení spojivek). Paracetamol je lék proti bolesti a horečce, který odstraňuje bolesti v krku, hlavy, svalů i kloubů a snižuje horečku.

Použití: Používá se k odstranění příznaků chřipky a nachlazení provázených horečkou, rýmou a případně bolestmi hlavy či kloubů. Přípravek se nesmí užívat současně sjinými léky obsahujícími paracetamol, protože tuto účinnou látku sám obsahuje.

Další informace >>>

Kontraindikace: Při přecitlivělosti na paracetamol, fenylefrin a další složky přípravku. Dále při těžké poruše funkce jater, při vysokém krevním tlaku nebo ischemické chorobě srdeční, při cukrovce, při zeleném zákalu (glaukomu), při zvýšené funkci štítné žlázy, při současném užívání léků ze skupiny inhibitorů MAO (např. některá antidepresiva, antiparkinsonika) nebo v období 14 dnů po skončení jejich užívání a u dětí mladších 12 let. Podání pacientům s poruchou funkce jater, v těhotenství a v období kojení je možné pouze na základě předchozí konzultace s lékařem.

Nežádoucí účinky: Nevolnost, bolest břicha, zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, alergické reakce nebo reakce zpřecitlivělosti (zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, pupence, otoky sliznic, horečka). Při předávkování paracetamolem (denní dávky nad 4 g) se může objevit poškození funkce jater, při vysokých denních dávkách (6–10 g) nebo i po vysokých jednorázových dávkách (2 g a více) může dojít až k selhání funkce jater.
Doporučené dávkování proto nikdy nepřekračovat!

Dávkování: Obvyklá dávka pro dospělé a mladistvé starší 15 let je 1–2 tablety až 4 krát denně nebo 1 sáček až 4 krát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 4 hodiny. Nesmí se užívat více než 8 tablet za 24 hodin. Obvyklá dávka pro mladistvé ve věku 12–15 let je 1 tableta až 3 krát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami je u mladistvých ve věku 12–15 let 6 hodin.

Použití bez porady s lékařem: Je-li užíván jen krátkodobě k tlumení obtíží a v případě, že se potíže nezhoršují, lze pacientovi doporučit informovat lékaře až při nejbližší návštěvě. Pokud se příznaky nezlepší do 7 dnů nebo se objeví nežádoucí účinky, je třeba pacientovi doporučit konzultaci s lékařem

Vicks SymptoMed complete citrón por.plv.sol.10
Krátkodobá úleva od symptomů akutních zánětů horních cest dýchacích a...
Před použitím si důkladně přečtěte
příbalovou informaci
Humánní
léčivý přípravek

151 Kč



Všechny produkty ze skupiny: fenylefrin/paracetamol

 


Antihistaminika v kombinaci

feniramin/paracetamol

Charakteristika: Feniramin je antihistaminikum, které svým působením uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tak usnadňuje dýchání. Paracetamol je lék proti bolesti a horečce, který odstraňuje bolesti v krku, hlavy, svalů i kloubů a snižuje horečku.

Použití: Používá se k odstranění příznaků chřipky a nachlazení provázených horečkou, rýmou a případně bolestmi hlavy či kloubů.

Další informace >>>

Kontraindikace: Při přecitlivělosti na paracetamol nebo feniramin. Dále při těžké poruše funkce jater, při vysokém krevním tlaku nebo ischemické chorobě srdeční, při cukrovce, při zeleném zákalu (glaukomu), při zvýšené funkci štítné žlázy, při současném užívání léků ze skupiny inhibitorů MAO (např. některá antidepresiva, antiparkinsonika) nebo v období 14 dnů po skončení jejich užívání a u dětí mladších 12 let. Podání pacientům s poruchou funkce jater, v těhotenství a vobdobí kojení je možné pouze na základě předchozí konzultace s lékařem.

Nežádoucí účinky: Nevolnost, bolest břicha, sucho vústech, zácpa, ospalost, bušení srdce, alergické reakce nebo reakce zpřecitlivělosti (zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, pupence, otoky sliznic, horečka). Při předávkování paracetamolem (denní dávky nad 4 g) se může objevit poškození funkce jater, při vysokých denních dávkách (6–10 g) nebo i po vysokých jednorázových dávkách (2 g a více) může dojít až k selhání funkce jater.
Doporučené dávkování proto nikdy nepřekračovat!

Dávkování: Obvyklá dávka pro dospělé a mladistvé starší 15 let je 1 sáček 2–3krát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny. Přípravek se nesmí užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol, protože tuto účinnou látku sám obsahuje.

Použití bez porady s lékařem: Je-li užíván jen krátkodobě k tlumení obtíží a v případě, že se potíže nezhoršují, lze pacientovi doporučit informovat lékaře až při nejbližší návštěvě. Pokud se příznaky nezlepší do 7 dnů nebo se objeví nežádoucí účinky, je třeba pacientovi doporučit konzultaci s lékařem

 

chlorfenamin/paracetamol

Charakteristika: Chlorfenamin je antihistaminikum, které svým působením uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tak usnadňuje dýchání. Paracetamol je lék proti bolesti a horečce, který odstraňuje bolesti v krku, hlavy, svalů i kloubů a snižuje horečku.

Použití: Používá se k odstranění příznaků chřipky a nachlazení provázených horečkou, rýmou a případně bolestmi hlavy či kloubů.

Další informace >>>

Kontraindikace: Při přecitlivělosti na paracetamol nebo chlorfenamin. Dále při těžké poruše funkce jater, při vysokém krevním tlaku nebo ischemické chorobě srdeční, při cukrovce, při zeleném zákalu (glaukomu), při zvýšené funkci štítné žlázy, při současném užívání léků ze skupiny inhibitorů MAO (např. některá antidepresiva, antiparkinsonika) nebo v období 14 dnů po skončení jejich užívání a u dětí mladších 12 let. Podání pacientům s poruchou funkce jater, v těhotenství a v období kojení je možné pouze na základě předchozí konzultace s lékařem.

Nežádoucí účinky: Nevolnost, bolest břicha, sucho vústech, zácpa, ospalost, bušení srdce, alergické reakce nebo reakce zpřecitlivělosti (zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, pupence, otoky sliznic, horečka). Při předávkování paracetamolem (denní dávky nad 4 g) se může objevit poškození funkce jater, při vysokých denních dávkách (6–10 g) nebo i po vysokých jednorázových dávkách (4 g) může dojít až k selhání funkce jater.
Doporučené dávkování proto nikdy nepřekračovat!

Dávkování: Obvyklá dávka pro dospělé a mladistvé starší 15 let je 1 tobolku ráno a vpoledne a 1–2 tobolky na noc (v případě tobolek obsahujících 500 mg paracetamolu). Nebo 2 tobolky 3krát denně, po ústupu obtíží postačí 1 tobolka 3krát denně (v případě tobolek obsahujících 200 mg paracetamolu). Odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny. Přípravek se nesmí užívat současně s jinými léky obsahujícími paracetamol, protože tuto účinnou látku sám obsahuje.

Použití bez porady s lékařem: Je-li užíván jen krátkodobě k tlumení obtíží a v případě, že se potíže nezhoršují, lze pacientovi doporučit informovat lékaře až při nejbližší návštěvě. Pokud se příznaky nezlepší do 7 dnů nebo se objeví nežádoucí účinky, je třeba pacientovi doporučit konzultaci s lékařem

Grippostad por.cps.dur. 20
Grippostad se užívá k léčbě příznaků souvisejících s chřipkou nebo běžným...
Před použitím si důkladně přečtěte
příbalovou informaci
Humánní
léčivý přípravek

96 Kč
Humex Cold por.cps.dur.16
Symptomatická léčba akutních virových onemocnění v oblasti horních cest...
Před použitím si důkladně přečtěte
příbalovou informaci
Humánní
léčivý přípravek

94 Kč



 
 

© 2018 - Jánošíkovi, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Lékárna Na Jihu, Žatec