Šalvěj lékařská Vám pomůže s řadou problémů

Šalvěj lékařská je bylinkou, kterou využívaly naše babičky dlouhá léta a její účinky nachází své uplatnění také v současné době. Není to pouze domácí lidové léčitelství, jak by si mohl, kdo myslet. Šalvěj se hojně používá i v kuchyni při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Své uplatnění má jak při vnějším, tak vnitřním použití. Pokud bychom ji měli charakterizovat z pohledu chuti a vůně, jedná se o silně aromatickou a hořkou chuť s nádechem koření.

K čemu je dobrá šalvěj lékařská?

Šalvěj lékařská Vám přijde vhod v okamžiku, kdy Vás sužuje například chřipka. Konkrétně jde o záněty v krku. Ty jsou obvykle spojeny s angínou či podobným onemocněním. S pomocí této rostliny je řešena v podstatě jakákoliv bolest v ústech. To znamená třeba ta související s trháním zubů či něčím obdobným.

Pokud se Vám stane šalvěj lékařská pomocníkem pro vnitřní užití, je zapotřebí zmínit ještě její další přínosné vlastnosti. Typickým příkladem je odstranění problémů se zažíváním. Konkrétně s trávicím traktem. Ve výsledku se Vám může zklidnit psychika a také bude zabráněno přehnanému pocení těla.

Šalvěj je plná přínosných látek

Jsou to estrogenní hormony, kyselina oxyterpenová, cineol, salviol a podobné látky, s nimiž šalvěj lékařská působí blahodárným účinkem při léčbě výše uvedených problémů a jiných. Zapomínat bychom neměli ani na thujon a amid nikotinový. Spousta z nich má protizánětlivé účinky, avšak již zmiňovanou hořkou chuť. Vzhledem k omezenějšímu dávkování ale nejde o nic, co by nešlo vydržet, protože pro dobré zdraví toho udělá člověk přece jenom hodně. Ano, v závěru článku musíme zmínit, že šalvěj lékařská není primárně vhodná pro dlouhodobější užívání. Přínosem se stává jen krátkodobě v okamžiku, kdy trpíte nějakými uvedenými potížemi.

Mnohdy Vám budou stačit jen tři lžičky této sušené rostliny smíchané s běžným šálkem vody a už se můžete začít pomalu těšit na příjemnou úlevu od bolesti. Nebojte se vyzkoušet šalvěj na vlastní kůži.

Publikováno: 17. 10. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: bylinka | estrogenní hormony | šalvěj | Šalvěj lékařská