Klíště – Víte vůbec, jak ho správně vytáhnout?

Klíště je parazitem, kterého na svém těle nechce mít asi nikdo z nás. Bohužel jeho rozšiřování je stále větší. Přinést si ho můžete z procházky v lese, po louce nebo jen z povalování se na trávě vlastní zahrady. Objevit se může zkrátka kdekoliv, i když jeho domovinou bývá především vlhčí prostředí, například kolem vodních toků a podobně.

Není se ostatně čemu divit, že nikdo z nás jej nechce mít přisáté na kůži. Začne totiž pít krev a zároveň do těla vylučovat látky způsobující další zdravotní komplikace. Typickým příkladem je klíšťová encefalitida nebo borelióza. Tohle všechno nemusí skončit jen běžnými záněty, horečkami a bolestmi kloubů, ale může to mít dlouhodobější následky.

Klíště a jeho správné vyndání

Z výše uvedených příčin je tedy nutné klíště co nejrychleji objevit a vyndat. Po procházkách v přírodě si pravidelně kontrolujte své tělo. Pokud přece jenom narazíte na tohoto parazita, postupujte následovně.

V první řadě si umyjte ruce. Poté použijte některý ze speciálních přípravků, kterým potřete klíště. To bude rázem usmrceno a znehybněno, takže by do Vašeho těla už nemělo vylučovat další nežádoucí látky. Lze použít i nejrůznější gely. Jeho vyndání lze provádět speciální pinzetou. Když ji nemáte, lze použít také vatovou tyčinku. Klíště začněte jednoduše vyviklávat do stran, dokud neodpadne od Vašeho těla. Kdybyste utrhli hlavičku, nezoufejte, klíště už je mrtvé. Můžete ji následně vyndat, jako kousek třísky. Ve výsledku je nutné provést dezinfekci daného místa.

Co s klíštětem rozhodně nedělat?

Určitě se nesnažte klíště od těla odtrhnout jen tak nebo jej dokonce zabít rozmáznutím. Hrozí větší riziko další infekce. Není dobré držet se ani rad v podobě potírání klasickými oleji. Ty klíště jako speciální gely bohužel nezabijí, a naopak jej nutí vyloučit do Vašeho těla ještě více nežádoucích látek. A to rozhodně nechcete. Místo zapití ještě několik dnů důkladně kontrolujte. Kdyby nadále červenalo nebo se vytvářely skvrny, navštivte lékaře.